• VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show
 • VTEM Image Show

Bor

 

 

Bor jest obecny w niemal wszystkich roślinach i nie przetworzonej żywności.
Dobra dieta powinna dostarczać od 2 do 5 mg boru na dobę. 
Zaś dawka uderzeniowa może sięgać nawet do 25 mg na dobę. (Hospitalizowany pacjent).
W szpitalnych warunkach max dawka średnia wynosi 0,25 mg na dobę. Czyli jest znacznie mniejsza.

Nie posiadamy dostatecznie skutecznych mechanizmów nasycenia organizmu Borem. 
Nawozy mineralne blokują Bor pozyskiwany z gleby przez rośliny, a w pieczywie kwas fitynowy niweluje resztki istniejącego Boru. 
Nie gotujemy na parze a wiec często wylewamy Bor wygotowany z warzyw, bylin i roślin zielonych do zlewu.

Braki Boru w organizmie to problem praktycznie w 99 na 100 przypadkach braku zdrowia.
Tak więc brak Boru, Magnezu i Wapnia jest przyczyną problemów chorobowych organizmu.

Bor jako suplement


W pracy dr. Rex Newnhama, agrobiologa pracującego w Australii można przeczytać o tym jak zachorował na artretyzm, czyli zapalenie stawów.
Leki nie pomagały i nie przynosiły ulgi. Będąc agrobiologiem wiedział że rośliny na tamtym terenie, które spożywał są ubogie w sole mineralne.
Wiedział też że Bor wspomaga metabolizm wapnia i nie mając innej postaci Boru zaczął przyjmować boraks.
W wyniku czego po trzech tygodniach jego problemy obrzęku i artretyzmu stawów znikły, a choroba się uwsteczniła, on zaś odzyskał pełną władzę motoryczną.
Ani przedstawiciele władz ani świat medyczny nie byli zainteresowani jego odkryciem. 
Wykonał wiec we własnym zakresie tabletki z zawartością 3 mg boru i poprzez marketing szpitalny sprzedał 10 000 tabletek.
Kiedy złożył propozycje firmie farmaceutycznej ta zorientowała się że zmniejszy to ich zyski i zastąpi znacznie droższy ale gorszy lek jaki serwują na rynku.

Poprzez manipulacje i komisje rządowe doprowadzono do tego, że Australia ogłosiła w 1981 roku, że Bor i jego związki w każdej postaci i stężeniu są trucizną!!!!!!!!
Agrobiologa osądzono i skazano prawomocnym wyrokiem za to że rozprowadzał truciznę.

Jednak nie ustąpił i ustalił przez swe badania że wyspy okoliczne, na których tradycyjnie uprawiano trzcinę cukrową mają bardzo niski poziom boru w glebie z powodu bardzo intensywnego i długotrwałego używania nawozów sztucznych, które bor przechwytywały uniemożliwiając roślinom jego pozyskiwanie.

Okazuje się że we wszystkich uzdrowiskach specjalizujących się w leczeniu stawów i chorób artretycznych poziom boru w glebie jest bardzo wysoki.

Okazuje się również, że w Izraelu szacunkowe dzienne spożycie boru występuje na poziomie 5-8 mg,  a zapadalność chorobowa na zapalenie stawów kształtuje się na poziomie 0,5-1%.
Badania wykazały że artretyczne stawy i kości oraz maź stawowa zawierają tylko połowę ilości Boru jaki znajduje się w zdrowych stawach.
Po uzupełnieniu Boru chore kości stawały się znacznie twardsze od pierwotnego stanu uważanego za normalny.

Dr. stwierdził że pacjenci z reumatologicznym zapaleniem stawów doświadczają często reakcji Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera. Czyli reakcji Herx, a jest to wczesne nasilenie objawów bólu w organizmie jako odpowiedź na toksyny uwolnione do chorego organizmu przez zabite drożdżaki Candida.
Dr. był zaskoczony, jak sam przyznaje, że przy tak niskiej dawce Boru występuje tak drastyczny efekt grzybobójczy.


 OSTEOPOROZA


Niedobór boru powoduje utratę dużych ilości Wapnia i Magnezu z organizmu wydalanych poprzez mocz a suplementem Boru można zmniejszyć utratę do ok. 50%.
Okazuje się ze dawka profilaktyczna na poziomie 2-3 mg jest zupełnie wystarczającą, ale też zależy ona od środowiska przyrodniczego i stałego poziomu boru w glebie czyli spożywanych pokarmach

Grzyby (Candida)


Normalne drożdżaki (Candida) to nieszkodliwe owalne kolonie drożdży zalegające nasz organizm. Ale kiedy zostaną poddane „stresowi” rozwijają się w łańcuch wydłużonych pseudo strzępków oraz tworzą długie wąskie rurki przypominające włókna zwane strzępkami, które są mocno inwazyjne dla organizmu.
Te strzępki i pseudo strzępki wywołują stany zapalne i zespół zwany nieszczelnym jelitem. Owe strzępki i pseudo strzępki można dostrzec pod mikroskopem u osób chorych na raka i osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Oczywistym jest że boraks i kwas borowy hamuje tworzenie się tych grzybów i ich przekształcanie, a stała obecności Boru w towarzystwie magnezu nawet uwstecznia owe grzyby do stanu nie inwazyjnego, nie groźnego dla komórek ciała.


Antybiotyki wprowadzają silny stres w te kolonie grzybów i są sprawcami większości przypadków naszych współczesnych chorób.

Dlatego wydaje się że tak boraks jak i kwas borowy jest podstawowym środkiem, a bynajmniej powinien być, ochrony naszego zdrowia.

W naukowych wnioskach za rok 2011 stwierdzono że kwas borowy jest bezpieczną alternatywą dla kobiet z nowotworami i przewlekłymi zapaleniami pochwy gdzie bezskuteczne jest klasyczne leczenie.
A mimo to ani boraksu ani kwasu borowego kompletnie nie wykorzystuje się w pierwszej opcji leczenia.

 
Tak boraks jak i płyn Lugola może służyć do wiązania i usuwania z organizmu fluoru i metali ciężkich. 
Fluor jest poważnym zagrożeniem prowadzącym do ubytku kości i zapalenia szyszynki oraz ma swój znaczny udział w niedoczynności tarczycy.

Mając na uwadze bor jako suplement wspomagający leczenie nie należy zapominać, że jego skuteczność jest powiązana ściśle z ilością magnezu w organizmie. Kiedy magnezu jest mało skuteczność boru jest mniejsza.
Dlatego należy bor postrzegać jako regulator błon komórkowych. 
Co istotne, poprawiając transmisje sygnałową pomiędzy komórkami odmładzamy organizm, przywracając jego młodszą sprawność.

Łuszczyca


Ogólnie przyjmuje się rozpuszczenie 1/4 łyżeczki płaskiej boraksu na litr wody spożywając płyn przez cały dzień po troszeczku.
A po skończonym zabiegu przyjmowania przez cały dzień 1 litra napoju, co trwa niekiedy i tydzień, można utrzymywać dawkę na poziomie 2-3 mg dziennie.

Trzeba pamiętać, że boraks jest substancją toksyczną przy zbyt dużych stężeniach.
Niemniej chlorek sodu też jest substancją toksyczną i bardzo niebezpieczną w spożywaniu, czyli zwykła sól kuchenna, a mimo to korzystamy z niego niemal codziennie.

Trzeba wiedzieć i rozumieć że dla organizmu człowieka potrzebny jest w celach leczniczo zapobiegawczych bor lub kwas borowy ale w postaci jonowej.

Natomiast oferowane tabletki 3 mg z borem są mało skuteczne w zwalczaniu drożdżaków, ponieważ nie zawierają boru w postaci jonowej.
Należy też pamiętać aby przyjmować odpowiednia dawkę magnezu wraz z borem.


 

Bor występuje w naturalnym środowisku między innymi w postaci boraksu. Związku chemicznego zbudowanego z sodu, boru, tlenu i wody. Był używany jako środek leczniczy od 4000 lat.

Organizmy ludzkie pozyskują od 1,7 do 7 mg boru dziennie głównie z owoców, orzechów, warzyw strączkowych, warzyw liściastych.

Używanie nawozów mineralnych uniemożliwia roślinom pobieranie boru z gleby.

Jedynie owoce i warzywa produkowane organicznie zawierają bor dostarczając go nawet do 36 mg na dzień w tradycyjnej diecie francuskiej i w wielu innych dietach tradycyjnych.

 

Niektóre właściwości boru:

 • Zabezpieczanie przed gromadzeniem się fluoru w organizmie i usuwanie go. (1,2,3,4,5,20)
 • Działanie antybakteryjne.
 • Działanie grzybobójcze wewnątrz organizmu i na zewnątrz. (17,18)
 • Działanie przeciw wirusowe.
 • Normalizowanie układu hormonalnego. Stymulowanie produkcji hormonów, stabilizowanie estrogenu, asystowanie w pracy insuliny kontrolującej poziom cukru we krwi oraz poziom trójglicerydów. Stymulowanie produkcji tlenu aktywnego. (12,13,16)
 • Wzmacnianie systemu odpornościowego, wspomaganie leczenia ran. (12,14)
 • Redukowanie i kontrola stanów zapalnych. (14,16)
 • Afrodyzjak dla kobiet i mężczyzn. Stymulowanie produkcji testosteronu i normalizowanie estrogenu. (14,16)
 • Usuwanie toksyn z organizmu będąc potężnym chelatorem. (8)
 • Stabilizowanie poziomu wapnia, miedzi, magnezu. Zabezpieczanie przed zwapnieniami i utratą kości. (12,13,14)
 • Poprawianie stanu mentalnego; uwagi, krótko i długoterminowej pamięci, percepcji, koordynacji oczu i rąk, czynności manualnych. (12,14)

Bor jako pierwiastek wspomagający leczenie:

 1. Reumatoidalne zapalenie stawów. (14,15)
 2. Choroba zwyrodnieniowa stawów. (14,15)
 3. Osteoporoza. (12,13,14)
 4. Inne choroby kości i tkanki łącznej.
 5. Wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krwionośnego. (12,14)
 6. Nadwaga.
 7. Nowotwór. (6,14,19)
 8. Opadnięte dziąsła, ruszające się zęby.
 9. Infekcja pęcherza moczowego. (17)
 10. Degeneracja kręgosłupa
 11. Podagra
 12. Układowy toczeń rumieniowaty

 


 

BOR - jeden z mikroelementów


• W publikacjach naukowych bor wymienia się jako chemioterapeutyk w  profilaktyce i leczeniu różnych form raka min. prostaty, szyjki macicy czy  też płuc. Bor jest skutecznym chemoprewentykiem jeżeli jego suplementacja przekracza 7mg/dobę. Bor powoduje zwiększenie ziarnistości komórek  nowotworowych, zmniejsza ich objętość, hamuje proces rozwoju oraz  zmniejsza skłonność do ruchu hamując możliwość przerzutów. Bor hamuje także tworzenie nowych odgałęzień naczyń krwionośnych co uniemożliwia odżywianie nowotworu. 

•  Bor odpowiedzialny jest za metabolizm wapnia i magnezu;  - wchłanianie wapnia bez obecności boru i krzemu jest niemożliwe; 

•  Bor odpowiada za prawidłową produkcję hormonów sterydowych m.in.: estrogenów, progesteronu, testosteronu oraz witaminy D3.;  
BOR PODNOSI POZIOM TESTOSTERONU, POPRAWIA ILOŚĆ ORAZ JAKOŚĆ TKANKI MIĘŚNIOWEJ.  
U początkujących sportowców przyrost tkanki mięśniowej jest zbliżony jak podczas iniekcji testosteronu.  

• Bor zapewnia właściwy rozwój embrionalny, 

• Zapobiega zakrzepom krwi , 

•  Reguluje przemianę materii; 

•  Zmniejsza ryzyko zakażeń grzybiczych i pasożytniczych; 

•  Zalecany w leczeniu i profilaktyce osteoporozy, reumatoidalnego  zapalenia stawów i wysypek alergicznych Aktualnie badany jest wpływ  boru na metabolizm cukrów u ludzi BOR- 

ZAPOTRZEBOWANIE: 

 
Według różnych źródeł zapotrzebowanie na bor wynosi od 1,5 do 9mg/dobę. Tradycyjna dieta francuska zapewnia około 36mg boru/dobę.  Podobne stężenie zapewnia dieta śródziemnomorska.  Szacuje się że przedawkowanie boru następuje dopiero po spożyciu  powyżej 100mg boru /dobę. Organizm ludzki ma tendencje do szybkiego wydalania boru. 


BOR – SKUTKI NIEDOBORU:


-  obniżenie potencjału intelektualnego, 

-  problemy z pamięcią krótko i długotrwała, 

-  zaburzenia hormonalne (spadek testosteronu u mężczyzn i estrogenu  u kobiet), 

-  zwyrodnienie stawów, reumatyzm, zapalenie stawów, 

-  nowotwór prostaty, 

-  regres w sferze koordynacji ruchowej i zdolnościach manualnych, 

- osteoporoza 

– szczególnie u kobiet, 

- wzmożone wydalanie wapnia, magnezu i miedzi, 

-  objawy menopauzy, 

-  skłonność do infekcji grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych, 

-  wzmożone odczuwanie skutków stresu, 

-  zahamowanie wzrostu, 

-  rak piersi, 

-  cukrzyca, 

-  łuszczyca, 

- białaczka, 

- zmniejszenie ilości czerwonych krwinek,

- zaniżony poziom insuliny i hormonów tarczycy.


 

 

References

1. Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Alamir B, Benali S, Azzouz M, Khelfat K. Boron as a preventive antidote in acute and subacute fluoride intoxication in rabbits: its action on fluoride and calcium-phosphorus metabolism. Fluoride 13:129-138 (1980).

2. Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Benali S, Azzouz M, Khelfat K, Tabet Aoul M. Boron as an antidote in acute fluoride intoxication in rabbits: its action on the fluoride and calcium-phosphorus metabolism. Fluoride 13:30-38 (1980).

3. Elsair J, Merad R, Denine R, Azzouz M, Khelfat K, Hamrour M, Alamir B, Benali S, Reggabi M. Boron as antidote to fluoride: effect on bones and claws in subacute intoxication of rabbits. Fluoride 14:21-29 (1981).

4. Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Benali S, Hamrour HM, Azzouz M, Khalfat K, Tabet Aoul M, Nauer J. Action of boron upon fluorosis: An experimental study. Fluoride 15:75-78 (1982).

5. Franke J, Runge H, Bech R, Wiedner W, Kramer W, Kochmann W, Hennig A, Ludke H, Seffner W, Teubner W, Franke M, Moritz W, Barthold L, Geinitz D. Boron as an antidote to fluorosis? Part I. Studies on the skeletal system. Fluoride 18: 187-197 (1985).

6. Hall, Iris et al. Ongoing research on boranes and other borax compounds, Division of medical chemistry, University of North Carolina.

7. Newnham, Rex. Away with Arthritis. 2nd edition printed 1993.

8. Turkez H., Geyikoglu F., Tatar A., Keles M.S., Kaplan I. The effects of some boron compounds against heavy metal toxicity in human blood. Exp Toxicol Pathol. 2012 Jan;64(1-2):93-101. Epub 2010 Jul 20. Article

9. Mary Duncan. Boron phenols and health : clues to the mysteries of ADD - Alzheimer's - Asthma. Carabooda, W.A. : Alkimos Australia, 1995.

10. Newnham R. E. Essentiality of boron for healthy bones and joints. Environ Health Perspect. 1994;102 Suppl 7:83-85.

11. Borax - toxicity, ecological toxicity and regulatory information. Retrieved 17 February 2012. Article

12. Forrest H. Nielsen. Evidence for the Nutritional Essentiality of Boron. The Journal of Trace Elements in Experimental Medicine. 9:215-229 (1996).

13. Forrest H. Nielsen, Loanne M. Mullen, Sandra K. Gallagher. Effect of Boron Depletion and Repletion on Blood Indicators of Calcium Status in Humans Fed a Magnesium-low Diet. The Journal of Trace Elements in Experimental Medicine. 3:45-54 (1990).

14. Benderdour M, Bui-Van T, Dicko A, Belleville F. In vivo and in vitro effects of boron and boronated compounds. J Trace Elem Med Biol. 1998 Mar;12(1):2-7.

15. Z Bentwich, Robert Bingham, Mark Hegsted, Herbert Hunt, Prof Jeffries, Jack Loneragan, Loughman, O.O. Myers, Ploquin, Hans Neiper, Rex E. Newnham, et al. Boron and Arthritis. Arthritis Trust of America. 1994.

16. Naghii MR, Mofid M, Asgari AR, Hedayati M, Daneshpour MS. Comparative effects of daily and weekly boron supplementation on plasma steroid hormones and proinflammatory cytokines. J Trace Elem Med Biol. 2011 Jan;25(1):54-8. doi: 10.1016/j.jtemb.2010.10.001. Epub 2010 Dec 3.

17. Francesco De Seta1, Martin Schmidt, Bao Vu, Michael Essmann, Bryan Larsen. Antifungal mechanisms supporting boric acid therapy of Candida vaginitis. J. Antimicrob. Chemother. (2009) 63 (2):325-336. doi: 10.1093/jac/dkn486.

18. Iavazzo C, Gkegkes ID, Zarkada IM, Falagas ME. Boric acid for recurrent vulvovaginal candidiasis: the clinical evidence. J Womens Health (Larchmt). 2011 Aug;20(8):1245-55. doi: 10.1089/jwh.2010.2708. Epub 2011 Jul 20.

19. Hasan Turkez, Fatime Geyikoglu. Boric acid: a potential chemoprotective agent against aflatoxin b1 toxicity in human blood. Cytotechnology. Apr 2010; 62(2): 157-165. Published online Apr 30, 2010. doi: 10.1007/s10616-010-9272-2.

20. LY Zhou, ZD Wei, SZ Ldu. Effect of Borax in Treatment of Skeletal Fluorosis. International Society for Fluoride Research, 20(3):104-108. 1987.

21. Material Safety Data Sheet or MSDS for borax.
http://www.hillbrothers.com/msds/pdf/n/borax-decahydrate.pdf retrieved January 2014, date of issue May 2008.
http://www.hillbrothers.com/msds/pdf/n/pool-salt.pdf retrieved January 2014, revised 18 February 2005.

22. S. Meacham, S. Karakas, A. Wallace, F. Altun. Boron in Human Health: Evidence for Dietary Recommendations and Public Policies. The Open Mineral Processing Journal, 2010, 3, 36-53.