Promieniowanie pola elektromagnetycznego (PEM) występuje powszechnie w przyrodzie. Naturalnym jego źródłem jest Kosmos, Słońce, Ziemia oraz wyładowania atmosferyczne. Jest ono jednak również wytwarzanie przez wszelkie instalacje i urządzenia elektryczne.
Pole elektromagnetyczne (PEM) jest polem wytworzonym przez ładunki elektryczne, jest kombinacją pola elektrycznego i magnetycznego. Źródłem pola elektrycznego są stacjonarne ładunki elektryczne, natomiast pole magnetyczne jest związane z ruchem ładunków elektrycznych (prądem elektrycznym).
Promieniowanie elektromagnetyczne jest to rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pola elektromagnetycznego. Ma ono charakter fali poprzecznej, w której składowa elektryczna E i magnetyczna B są prostopadłe do kierunku rozchodzenia się fali.
- Szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego na organizm człowieka ciągle jest badany przez naukowców i lekarzy.
- Naukowcy z Karolinska Institute w Sztokholmie dowiedli, że fale elektromagnetyczne dezorientują pracę systemu immunologicznego.
- Opracowane na zlecenie Parlamentu Europejskiego raporty potwierdzają negatywny wpływ pola elektromagnetycznego na nasz organizm. Parlament uchwalił rezolucję nakazującą określanie norm ograniczających promieniowanie elektromagnetyczne według czynników biologicznych, a nie jak to było dotychczas tylko termicznych.
Przykłady natężenia pola elektrycznego w odległości 3cm/30cm od różnych źródeł
Wiele krajów radykalnie zaostrza normy w tej dziedzinie zwłaszcza dla urządzeń działających w pobliżu miejsc, w których może przebywać człowiek.
W procesie ewolucji nasz organizm przystosował się częściowo do promieniowania wytwarzanego przez naturalne źródła. Jednakże w wyniku rozwoju cywilizacji pojawiły się rozproszone sztuczne źródła promieniowania elektromagnetycznego.
Obecność urządzeń wytwarzających sztuczne pole elektromagnetyczne w życiu codziennym wpływa niekorzystnie na wewnętrzną równowagę biologiczną (homeostazę) organizmu. Efekt ten jest związany z wpływem sztucznego pola elektrycznego na występujące w ciele ludzkim impulsy elektryczne w sposób naturalny związane z czynnościami życiowymi. Impulsy te umożliwiają komunikację między komórkami, stanowiąc podstawę przekazywania sygnałów nerwowych oraz reakcji biochemicznych. Znaczną rolę w działaniu PEM na poziomie cząsteczkowym odgrywa również duża zawartość wody i minerałów, które czynią organizm ludzki znakomitym przewodnikiem elektrycznym. Wpływ zewnętrznego pola elektromagnetycznego na człowieka zależy głównie od częstotliwości pola i jego natężenia. Wartości PEM, na jakie wystawieni są ludzie w swym codziennym otoczeniu wymagają od organizmu uruchomienia odpowiednich mechanizmów kompensacyjnych w celu zminimalizowania stresów środowiskowych. Jednak długoterminowe narażenie na działanie nawet minimalnego PEM pociąga za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne wynikające z biologicznych reakcji powodujących z czasem zauważalne osłabienie organizmu.
W chwili obecnej wiedza dotycząca wpływu pola elektromagnetycznego na stan zdrowotny człowieka jest znaczna i oparta na licznych badaniach naukowych i medycznych prowadzonych od dziesiątek lat na całym świecie. Wydłużona ekspozycja na oddziaływanie smogu elektromagnetycznego zakłóca podstawowe funkcje pracy mózgu, układu krążenia oraz systemu odpornościowego i jest łączona a takimi objawami jak zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, zakłócenia rytmu serca, nerwowość, przewlekłe zmęczenie czy też obniżenie ogólnego samopoczucia.
Instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych ma znaczną długość i stanowi złożone przestrzenne źródło PEM. Oprócz instalacji stałej w ścianach i sufitach pomieszczeń środowisko mieszkaniowe charakteryzuje także niepowtarzalna i zmieniająca się w czasie instalacja ruchoma związana z obecnością urządzeń elektrycznych zasilanych przez nią. Długotrwała ekspozycja na oddziaływanie silnych zewnętrznych pól elektromagnetycznych w formie okablowania w ścianach i podłodze w bezpośrednim otoczeniu mieszkalnym może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia domowników.
Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do sypialni, gdzie średnio spędza się około 1/3 życia śpiąc. Podczas snu podstawowe funkcje czynnościowe organizmu są obniżone, a organizm skupia się na odpoczynku i regeneracji. Zdrowy sen odgrywa istotną rolę w procesie naprawiania DNA w komórkach, zapewniając optymalne warunki odnowy organizmu. Uaktywnienie naturalnych zasobów leczniczych ciała pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Jednak typowe przewody elektryczne w ścianach, suficie i podłodze sypialni, jak również wszelkie urządzenia takie jak lampka nocna, budzik czy też przedłużacze wytwarzają w swym otoczeniu PEM zlokalizowane blisko ciała człowieka przez wiele godzin. Ekranowanie pola elektrycznego w sypialni jest ważne, ponieważ może zapewnić skuteczną naprawę DNA w nocy, kiedy endogenne i egzogenne uszkodzenia DNA są na minimalnym poziomie.
To właśnie środowisko, w którym mieszkamy, w głównej mierze wpływa na jakość życia i poczucie satysfakcji z zaspokojenia naszych potrzeb związanych z rekreacją i zdrowiem.
ADR4
W warunkach normalnych woda jest cieczą o niezwykłych właściwościach, które sprawiają, że jest ona niezbędna do istnienia życia. Jest ona rozpuszczalnikiem, który rozprowadza pożywienie i usuwa produkty przemiany materii, bierze udział w procesach metabolizmu, umożliwia niezbędne zmiany struktury makromolekuł takich jak proteiny i kwasy nukleinowe, jest doskonałym termoregulatorem. Woda jest cieczą niejednorodną w skali nano: zawiera izolowane molekuły H2O, molekuły powiązane wiązaniami wodorowymi oraz jony H3O+ i OH-. Stopień uporządkowania molekuł wody powiązanych wiązaniami wodorowymi zmniejsza się ze wzrostem temperatury.
Statystycznie rozłożone klastery polarnych molekuł wody, powiązane wiązaniami wodorowymi, są obiektami podatnymi na działanie zarówno pola elektrycznego jak i magnetycznego. Pole magnetyczne może więc zmieniać właściwości wody. Badania pokazały, że pole elektryczne ma wpływ na polarne molekuły wody, co prowadzi do osłabienia wiązań wodorowych i zmiany struktury cieczy. Natomiast statyczne pole magnetyczne działa przeciwnie – zwiększa uporządkowanie wiązań wodorowych w strukturze wody.
ADR-4 pochłania w dużym stopniu natężenie składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego aby zapobiec osłabieniu wiązań wodorowych w wodzie.
ADR-4 jest urządzeniem, które osłabia natężenie składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego i wytwarza stałe pole magnetyczne. Matrycą jest element ceramiczny, na którym umieszczone zostały elementy magnetyczne o różnej indukcji, rozłożone na powierzchni w taki sposób, że powstaje niejednorodne pole magnetyczne.
Element aktywny ADR-4 jest wykonany z modyfikowanej ceramiki wytworzonej wg. technologii ADR®(zgłoszenie patentowe WO2007099106).
ADR-4 posiada: znak CE; niemieckie świadectwo TÜV dopuszczające ADR-4 do kontaktu z żywnością; potwierdzenie własności detoksykacyjnych przeprowadzone przez firmę Trace Elements, Inc., USA.
Wykorzystane materiały zapewniają skuteczne działanie urządzenia przez okres 5. lat.
Wodę, napoje lub artykuły spożywcze, należy umieścić na urządzeniu ADR-4, na co najmniej 3 minuty. Dysk kładziemy napisem ADR-4 skierowanym ku górze. Wodę lub napój po postawieniu należy zamieszać. Przetrzymywanie dłuższe, np. 1 godzinę, czy nawet dobę nie zmienia właściwości modyfikowanych artykułów.